Dlaczego warto pływać po Jezioraku?

* Jezioro Jeziorak to jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w “Krainie Tysiąca Jezior”. Stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego.
Jeziorak ma bogatą linię brzegową, otoczony jest pięknymi lasami. Porastające brzeg akwenu lasy wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Poprzez cieśniny lub krótkie naturalne cieki ma połączenie z jeziorami: Płaskim, Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Iławskie i Dauby.
Na jeziorze znajduje się aż 16 wysp. Na Wielkiej Żuławie – największej wyspie śródlądowej w Europie, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu.
Jeziorak to raj dla miłośników sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing czy kajakarstwo oraz sprzyjające miejsce dla fanów nurkowania. To także wymarzone miejsce dla wędkarzy, gdyż w wodach Jezioraka żyją sumy, sandacze, szczupaki, węgorze, liny, karasie, karpie i okonie. Jezioro jest terenem polowań bielika i rybołowa. Nad jego brzegami bytują czaple, kormorany i żurawie.
Jeziorak ze swymi nieoczekiwanie otwierającymi się pośród trzcin tajemniczymi zatokami i urokliwymi wyspami, umożliwia nie tylko obcowanie z tajemnicą natury, ale stanowi również wyzwanie dla poszukiwaczy przygód. To przecież tu stworzony przez Zbigniewa Nienackiego bohater serii powieści “Pan Samochodzik i…” szukał zaginionych skarbów.
Na zachodnim brzegu Jezioraka, w odległości 20 kilometrów od Iławy, na wysokim brzegu, leży słynąca ze swych turystycznych atrakcji wieś Siemiany. Otoczona jest gęstymi lasami i sycona powietrzem, jakie wiatr przynosi tu z rozległego Jezioraka. Siemiany i wiele innych wsi porozrzucanych na brzegach Jezioraka posiadają swoisty mikroklimat, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego.
Wśród wielu atrakcji okolic Jezioraka wyjątkowe miejsce zajmuje unikalny w skali światowej Kanał Elbląski. Jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Łączy jezioro Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Wybudowany w latach 1848-1872 i zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke kanał funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie, zadziwiając kunsztem XIX-wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie kanału śluz i pochylni, które niwelują różnicę poziomów wody o około 100 metrów.
Na brzegach Jezioraka rozrosła się infrastruktura turystyczna: jest tu wiele pól namiotowych, biwakowisk, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Po jeziorze pływa jedyna w Polsce jednostka asenizacyjna – tzw. statek-śmieciarka, przystosowana do odbioru nieczystości bezpośrednio z jachtów i łodzi motorowych.
**Jeziorak ma wiele zatok, półwyspów i 16 wysp. Największymi są Wielki Ostrów (Wielka Żuława) i Wielki Bukowiec.
Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe, w środkowej części łamiąc się i zmieniając kierunek na południowy wschód, a potem na południowy zachód. W części środkowej Jeziorak rozszerza się; jest tam kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Do zachodniego brzegu wpada strumyk z jeziora Urowiec a nieco wyżej przesmyk wiedzie do jeziora Płaskiego. Główny akwen ciągnie się dalej ku północy i dzieli się na dwie zatoki: wschodnią ślepą i zachodnią połączoną kanałem z jeziorem Ewingi. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tam też leży jedna z największych wysp śródlądowych –Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie. Brzegi Jezioraka są przeważnie wysokie i strome. Zachodni brzeg i środkowa część brzegu wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu.
*) fragmenty opisu zaczerpnięte ze strony internetowej Gminy Iława
**) fragmenty opisu zaczerpnięte z Wikipedii
Na wszystkich naszych łódkach znajdują się krótkie przewodniki po Jezioraku i okolicach z mapkami i opisami, dzięki czemu nawet pierwszy swój urlop na Jezioraku można  spędzić efektywnie wybierając te atrakcje turystyczne które najbardziej nas interesują. Od sezonu 2019 na Jezioraku obowiązują opłaty za korzystanie z pomostów ustawionych przez Związek Gmin „Jeziorak”. Wszystkie nasze jachty mają naklejone winiety potwierdzające wniesienie opłaty rocznej w związku z czym można bez obaw cumować do tych pomostów (wykaz znajduje się na jachcie), Przy pomostach znajdują się toalety TOY TOY  oraz worki na śmieci pozostawione przez turystów. Po Jezioraku  pływa statek sanitarny, który czyści te toalety i zabiera śmieci . Zabiera też śmieci od wszystkich jachtów z wykupioną winietą.
 W marinach opłaty należy regulować u Bosmanów zgodnie z cennikami ustalonymi przez właścicieli marin.

Jeziorak ze swoimi zatokami oraz Jeziorem Płaskim (ciemniejszy odcień)

 

Wspaniałe warunki do uprawiania żeglarstwa.

Bezpośredni kontakt z przyrodą.

Prywatne działki na wschodnim brzegu Jezioraka.

Jak cenisz sobie ciszę i spokój, możesz przenocować w jednej z wielu zatoczek.

W razie złej pogody lub braku wiatru możesz odwiedzić ciekawe miejsca.

Widok z drewnianej wieży widokowej w Siemianach.

Jak wolisz cywilizację, to  w Eko-Marinie w Siemianach znajdziesz prysznice, sanitariaty, prąd i wodę na pomoście, punkty małej gastronomii, a nieopodal sklepy i restauracje.

…goniąc kormorany.